"Przedwiośnie" lekturą Narodowego Czytania 2018

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty „Antologii Niepodległości”. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji. W Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana w środę siódma edycja Narodowego Czytania.

- „Przedwiośnie” to, jak powiedział śp. prof. Tomasz Burek, powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Prezydent Andrzej Duda, tłumacząc wybór lektury. – To powieść niezwykle ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy – zaznaczył. Zdaniem Prezydenta Stefan Żeromski pokazuje w „Przedwiośniu” Polskę wielu kontrastów.  Przypomniał, że jest tam wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź: w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. – Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać – zachęcał. – Niech będzie to lektura, która nas pochłonie – dodał.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreślała, że „Antologia Niepodległości” zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury. – To piękny, przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej – zaznaczyła. Wskazywała, że wybrane do „Antologii” utwory niosą szczególny przekaz, mają także swoją własną historię, która jest ściśle związana z dziejami naszego kraju. – Teraz, w XXI wieku to właśnie nasza narodowa literatura jest źródłem naszej duchowej siły, a także najważniejszym spoiwem naszej wspólnoty – zaznaczyła Małżonka Prezydenta RP. W „Antologii Niepodległości” znajduje się również fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Pierwsza Dama zaprosiła do całorocznego czytania tekstów z „Antologii Niepodległości”, a także zaprosiła na kulminację akcji 8 września 2018 roku, kiedy będzie czytane „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
 
Źródło: www.prezydent.pl