VI edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w Żdżarach

39 młodych recytatorów z powiatu dąbrowskiego uczciło 100-lecie niepodległości udziałem w VI Konkursie Recytatorskim „Od niepodległości do niepodległości”. Konkurs odbył się w Budynku Integracji Społeczności Wiejskiej w Żdżarach w dniu 8 listopada 2018 r. – w 3 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe: IV-VI, VII-VIII i oddziały gimnazjalne oraz młodzież ponadgimnazjalna z terenu powiatu dąbrowskiego).

Organizatorami jak co roku byli: Urząd Gminy i Gminna Biblioteka Publiczna w Radgoszczy, Dąbrowski Dom Kultury, Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu. 
Prezentacje konkursowe oceniała komisja w składzie: Paweł Chojnowski (Przewodniczący, dyrektor DDK), Małgorzata Bułat (dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu i Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu), Renata Klimek (kierownik Referatu Promocji i Kultury UG w Radgoszczy) i Alicja Błocho (kierownik GBP w Radgoszczy). 
Celem konkursu jest propagowanie kultury literackiej i recytacji poezji, krzewienie wartości patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, szczególnie niepodległościowych i wolnościowych (tematyka związana z walkami o niepodległość Polski, jej utrzymanie i  obrona wartości niepodległościowych w szerokim spectrum czasu historycznego – w latach 1798-1989.
Komisja, po wysłuchaniu różnorodnych i ciekawych prezentacji przyznała w poszczególnych kategoriach następujące nagrody i wyróżnienia: 
 
szkoły podstawowe (klasy IV-VI): 
I miejsce – Izabela Chmura (PSP w Smęgorzowie),
II  miejsce ex aequo – Zuzanna Zielińska (PSP w Radgoszczy) i Angelika Garstka (PSP w Smęgorzowie),
III miejsce – Konrad Zawiłowicz (PSP w Radgoszczy),
oraz wyróżnienie dla Artura Ryczka (PSP w Oleśnie),
 
szkoły podstawowe (klasy VII-VIII i oddziały gimnazjalne):
I miejsce – Julia Tatarczuch (PSP nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej),
II  miejsce ex aequo – Anna Błocho (PSP w Radgoszczy) i Joanna Kozaczka (PSP w Smęgorzowie),
III miejsce – Julia Marek (PSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej),
oraz równorzędne wyróżnienia dla: Klaudii Kuty (PSP w Radgoszczy) i Karoliny Król (PSP w Gruszowie Wielkim),
 
szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce -  nie przyznano,
II  miejsce – Oliwia Trójniak i Aleksandra Zielińska (obie – I LO w Dąbrowie Tarnowskiej),
III miejsce – Katarzyna Powroźnik (ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej).
 
Organizatorzy konkursu zapewnili wszystkim pamiątkowe dyplomy, poczęstunek, a laureatom i wyróżnionym ufundowali nagrody książkowe, które wręczył Marek Lupa – Wójt Radgoszczy.
 
/Opracowanie i zdjęcia: Dąbrowski Dom Kultury/